در روز 17 خرداد، زهره برای آخرین بار در قرن میلادی حاضر، از مقابل خورشید خواهد گذشت. خود را آماده کنید.

خرداد ماه امسال، زهره برای دومین بار در قرن حاضر و آخرین بار تا 105 سال آینده، از مقابل خورشید خواهد گذشت. در مدت 6 ساعت و 40 دقیقه، قرص کوچک و تیره‌ی زهره به صورت سایه‌ای شبح‌گون از روی قرص درخشان خورشید خواهد گذشت. آخرین باری که این اتفاق افتاد، 19 خرداد سال 1383 (8 ژوئن 2004) بود و برای دیدن گذر بعدی باید تا 11 دسامبر 2117 صبر کنید.

تاریخ محلی در گذر پیش رو، 5 ژوئن در نیمکره غربی و 6 ژوئن در نیمکره شرقی است. در اکثر مناطق آمریکای شمالی، رصدگران آغاز گذر زهره را بعد از ظهر روز 5 ژوئن خواهند دید اما خورشید پیش از پایان مراحل گذر، غروب خواهد کرد. دیدن کل مراحل گذر از آغاز تا پایان در آلاسکا، هاوایی، بیشتر اقیانوس آرام، استرالیای شرقی و آسیای شرقی ممکن است.

برای ناظران بیشتر نقاط اروپا، آفریقای شرقی، جنوب و غرب آسیا و غرب استرالیا، خورشید در روز 6 ژوئن در حالی طلوع می‌کند که گذر آغاز شده است و در زهره مراحل میانی گذر به سر می‌برد. اما افرادی که در بیشتر مناطق آمریکای جنوبی، آفریقای غربی، پرتغال و جنوب اسپانیا قرار دارند، شانس دیدن گذر را ندارند. در نقشه زیر وضعیت رصدی همه نقاط جهان نشان داده شده است.


برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  1.jpg
مشاهده: 181
حجم:  189.3 کیلو بایت